Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği'nce Yapılan Bartın Devlet Hastanesi'ne ait Kamuoyu Duyurusu

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği'nce Yapılan Kamuoyu Duyurusu

13 Eylül 2017 günü Show TV’de yayınlanan “Zahide Yetiş’le” adlı programda Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı bir meslektaşımız hakkında bazı iddialara yer verilmiştir.

Bartın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde görevli Jinekoloji uzmanı meslektaşımızın hastası ve hasta yakınları olduklarını iddia eden bir grup vatandaşın stüdyo konuğu edildiği programda; Bartın Devlet Hastanesinde görev yapmakta olan Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı meslektaşımızın hastası ve anılan hasta yakınları 11 aileden 19 kişi, bebeklerde doğumsal anomaliler olduğunu, bunun da doktor hatası ve/veya ihmali nedeni ile ortaya çıktığını iddia etmiş, yargıya başvurarak hukuksal süreç başlattıklarını da ifade etmişlerdir.

Programa katılan ailelerin tamamı, normal doğum vakası olduğunu belirttikleri olaylarda doğum esnasında çocukların sağ kol, köprücük kemiği, kafatası vb. vücutlarının çeşitli yerlerinde doğum travması nedeni ile sakatlıklar ortaya çıktığını iddia etmişlerdir.

Tıbbi girişimlerde komplikasyon riski bulunduğu malumdur. Elbette bizler, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları olarak, hem mesleki çalışmalarımızın her boyutunda, hem de gebelik takibi ve doğumlarda, anne/bebek sağlığını koruyarak sonuca en başarılı biçimde ulaşmak için yoğun çaba harcamaktayız. Buna rağmen maalesef kimi zaman bazı komplikasyonlarla karşılaşabilmekteyiz. Bu olgu ve karşı karşıya kaldığımız istenmedik sonuçlar bizler için de büyük üzüntü kaynağıdır. Bu tür olaylardan dolayı ilgililerin şikayeti üzerine idari soruşturmalar yürütülmekte, yargıya başvurulması üzerine adli süreç başlatılmakta, soruşturma veya yargılama safhasındaki tahkikatlarla bilirkişi raporları alınmakta, olayda tıbbi uygulama hatası bulunup bulunmadığı belirlenmekte, maddi gerçekliğe ulaşmak için bağımsız yargı görev yapmakta, kusur ve sorumlusu belirlendiğinde de haklarında cezai ve tazmini yaptırımlara hükmolunmaktadır. Söz konusu vakalarda da, ilgililerin beyanına göre konu yargıya intikal ettirilmiş bulunmaktadır. Yargıya intikal etmiş vakalarda üstelik henüz suçun varlığı kanıtlanmamışken bir hekim meslektaşımızın televizyon programı aracılığı ile adeta toplum önünde yargısız infaz ve daha da ağırı linç edilmesini Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanlarının çatı derneği TJOD olarak kabul etmiyor ve net bir şekilde “kınıyoruz”.

Sadece “ reyting “ uğruna televizyon programları ve bu tür yayınlar yapılmasının topluma, toplum sağlığına bir faydası bulunmadığı görüşündeyiz. Hangi saiklerle bu yayınların yapılmakta olduğunu anlamakta zorluk çekmekteyiz. Hekimlik mesleğine ve tüm diğer yasal mesleki faaliyetlere bu tarz yaklaşımlar sergilenmesi basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez. Bu üslup hukuka aykırıdır. Hekimlik ve sağlık sorunları magazinsel yaklaşımlara alet edilmemelidir. Bu konunun istismarının topluma yansıyacak olan bedeli ağırdır. Sağlık Bakanlığı da tıbbi konularda uluorta, denetimsiz ve şöhret maksatlı haber yaymanın sakıncalarına yönelik önlemler almaktadır.

Kamuoyunu bilgilendirmesi ve bilinçlendirmesi beklenen televizyon yayınlarında, kin ve nefret söylemleri ile bazı meslek üyelerinin açık hedef haline getirilmesi, toplumda ayrışma, düşmanlık ve infial yaratmaya yol açacak potansiyel barındıran tehlikeli bir suçtur. Basınımız bu üsluptan uzak durmalıdır.

Ayrıca ve önemli bir husus olarak, derneğimizin yıllardır Sağlık Bakanlığı’nın desteği ile sezaryen oranlarını azaltmak ve normal doğumu özendirmek maksadı ile verdiği çabaları yok sayan bu tür yayınlar anne adaylarının normal doğumu bebeğe zarar veren komplikasyonlar içeren çok riskli bir doğum şekli olarak algılamalarına yol açabilecektir.

Bu tür yayınların en önemli tehlikesi “ hekime yönelik şiddeti ” körüklemesidir. Hekimlerin uzun yıllara dayalı maddi/manevi özverilerle uzmanlıklarını hak edip, mesleklerini en verimli biçimde yaptıkları dönemlerinde; devletin, milletin, ailelerin ve bireylerin hekimliğe ve hekimleri yaptığı emek ve yatırımları hiçe saymak ülkemize ve sağlık sistemine adeta ihanettir.

Bu ve benzeri örnekleri ne yazık ki, reyting almak uğruna televizyon kanallarına pazarlayan yapım firmalarına, profesyonel basın yayıncılarımız ve işin ehli yayın yöneticileri tarafından dur denilmesi gerekmektedir.

Televizyon kanalları başta olmak üzere bütün medya temsilcilerine sağlıkla ilgili haberleri ve programları yaparken konunun uzmanı ve muhatabı uzmanlık dernekleri ile iletişime geçmeleri yönünde çağrıda bulunuyoruz.

Tıpta uzmanlık dernekleri ve basın mensuplarının işbirliğini önemsiyoruz. Bu konuda başta hastalarımıza ve onların yakınlarına olmak üzere aziz milletimize her türlü desteği sunmaya ve iyi niyetli makul çaba ve çalışmaların içinde yer almaya hazırız.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Prof. Dr. Ateş KARATEKE

TÜRK JİNEKOLOJİ VE OBSTETRİK DERNEĞİ BAŞKANI

Haber tarihi: 05 / 10 / 2017
Haber Okunma: 742
Haber Yorumları: 0
Önceki: Devlet Hastanesi Asansörleri Yenilenerek Hizmete Giriyor
Sonraki: Hastanemiz çalışanlarından Ebe Hamide YEŞİLYURT ''KALBİMDEKİ DÜŞMAN'' isimli kitap yayınlamıştır. Kendisine yazarlık hayatında başarılar dileriz.


Linkler


İstatistikler
Toplam: 700631
Aktif: 14
Bugün: 1288
Dün: 832
Haber ve Duyurular
Hastanemizde Tükürük Bezi Tümörü Ameliyatları Yapılıyor
Tarih: 13/02/2018
Hastanemizde tükürük bezi tmörü ameliyatları başarıyla yapılıyor. Hastan... Devamını oku...
Başhekimimiz Abdullah DANIŞMAN Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi
Tarih: 01/02/2018
Hastanemiz Başhekimliği görevine atanan Uzm. Dr. Abdullah DANIŞMAN ve Yönetim Ekibi ilim... Devamını oku...
Başhekimimiz den ''YALIN HASTANE'' Sunumu
Tarih: 16/01/2018
Başhekimimiz Uz.Dr. Abdullah DANIŞMAN Sağlık Bakım Hizmetleri Birim Sorumlularına  yönel... Devamını oku...
AK Parti Bartın İl Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri Başhekimimizi ziyaret etti.
Tarih: 11/01/2018
AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan KALAYCI ve Yönetim Kurulu Üyeleri hastanemiz Başhekimi... Devamını oku...
Bartın Belediye Başkanından Başhekimimize Ziyaret
Tarih: 11/01/2018
Bartın Belediye Başkanı Syn  Cemal AKIN hastanemiz Başhekimi Uz. Dr. Abdullah DANIŞMAN'ı Ziya... Devamını oku...
Sayın Valimiz Nusret DİRİM Devlet Hastanemizde İncelemelerde Bulundu
Tarih: 05/01/2018
Sayın Valimiz Nusret DİRİM Bartın Devlet Hastanemiz Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Bi... Devamını oku...
DİJİTAL HASTANE ÇALIŞMALARINDA GÖREV ALANLARA TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ.
Tarih: 02/01/2018
Hastanemizde Dijital Hastane Seviye-6 (HIMSS EMRAM STAGE 6) çalışmalarında görev alan ... Devamını oku...
HASTANEMİZDE ‘’ GÜNCEL YAKLAŞIMLARLA DOĞUMA BAKIŞ EĞİTİMİ ’’ BAŞLADI
Tarih: 02/01/2018
Hastanemiz ile Karabük Üniversitesi Rektörlüğü arasında imzalanan protoko... Devamını oku...
Ekran Bağımlılığı Eğitimi Gerçekleştirildi
Tarih: 20/10/2017
Hastanemiz Eğitim Salonunda kurumumuzda staj yapan öğrencilere yönelik ''Ekran Bağımlılı... Devamını oku...
Devlet Hastanesi Asansörleri Yenilenerek Hizmete Giriyor
Tarih: 16/10/2017
Bartın Devlet Hastanesi'nde 12 yıldır hizmet veren ve zaman içinde yıpranan asansörler... Devamını oku...

   Tüm haberler


Bartın Devlet Hastanesi Bilgiişlem Birimi  © 2013 - 2016

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omn Portal